Description
One Light Outdoor Post Mount from the Torch collection in Coastal Burnished Steel finish
A contemporary look updates a Hubbardton Forge classic. Double-glass cylinders, with a frosted inner and clear seeded outer glass, light the path for guests. Adding both beauty and security to any property, the Torch Outdoor Post Light is appropriate for a wide variety of architectural designs.
A contemporary look updates a Hubbardton Forge classic. Double-glass cylinders, with a frosted inner and clear seeded outer glass, light the path for guests. Adding both beauty and security to any property, the Torch Outdoor Post Light is appropriate for a wide variety of architectural designs.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Torch |
| weight | 11.80lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Post/Pier Head |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Clear Seedy |
| manufacturer finish | Coastal Burnished Steel |
| manufacturer glass | Seeded Glass with Opal Diffuser (ZS) |
| width | 7.30in |
| height | 22.25in |
| length | 7.30in |
| SKU | HUBF-345897-SKT-78-ZS0684 |