Description
Two Light Outdoor Flush Mount from the Shadow Box collection in Coastal Black finish
The Shadow Box Small Outdoor Flush Mount achieves a perfect square geometry. With its 12" open, square aluminum frame and opal glass shade, Designer David Martin sought to emphasize this ceiling fixture's open and closed spaces. Offered with the option of choosing a finish for the frame and an accent color for the canopy, this exterior light is perfect for any outdoor ceiling space, including porches, outdoor entries, and more.
The Shadow Box Small Outdoor Flush Mount achieves a perfect square geometry. With its 12" open, square aluminum frame and opal glass shade, Designer David Martin sought to emphasize this ceiling fixture's open and closed spaces. Offered with the option of choosing a finish for the frame and an accent color for the canopy, this exterior light is perfect for any outdoor ceiling space, including porches, outdoor entries, and more.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Shadow Box |
| weight | 7.40lb |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A15 |
| bulb base | Medium |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Damp |
| type | Ceiling Mount |
| finish | Black |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Opal |
| manufacturer finish | Coastal Black |
| manufacturer glass | Opal Glass (GG) |
| width | 12.00in |
| height | 4.00in |
| length | 12.00in |
| SKU | HUBF-363100-SKT-80-78-GG0784 |