Description
Four Light Outdoor Flush Mount from the Shadow Box collection in Coastal Black finish
When designing the Shadow Box Collection, David Martin focused on geometric forms. The Shadow Box Large Outdoor Flush Mount featuring a 16.1" open, square aluminum frame and opal glass shade. Offered with the option of choosing a finish for the frame and an accent color for the canopy, this exterior light is perfect for a grand entry or any outdoor ceiling space, including large verandas and porches, outdoor kitchen areas, and more.
When designing the Shadow Box Collection, David Martin focused on geometric forms. The Shadow Box Large Outdoor Flush Mount featuring a 16.1" open, square aluminum frame and opal glass shade. Offered with the option of choosing a finish for the frame and an accent color for the canopy, this exterior light is perfect for a grand entry or any outdoor ceiling space, including large verandas and porches, outdoor kitchen areas, and more.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Shadow Box |
| weight | 15.20lb |
| number of bulbs | 4 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A15 |
| bulb base | Medium |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Damp |
| type | Ceiling Mount |
| finish | Black |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Opal |
| manufacturer finish | Coastal Black |
| manufacturer glass | Opal Glass (GG) |
| width | 16.10in |
| height | 4.60in |
| length | 16.10in |
| SKU | HUBF-363102-SKT-80-77-GG0785 |