Description
Two Light Outdoor Flush Mount from the Province collection in Coastal Black finish
A framework of metal bands contains the glass that surrounds the light to create a tastefully understated design. On its own or paired with our popular Province Sconces, the transitional design fits nicely with a variety of styles, and looks as beautiful outdoors as in.
A framework of metal bands contains the glass that surrounds the light to create a tastefully understated design. On its own or paired with our popular Province Sconces, the transitional design fits nicely with a variety of styles, and looks as beautiful outdoors as in.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Province |
| weight | 9.40lb |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A15 |
| bulb base | Medium |
| color temp | 2700K |
| cri | 80 |
| dimmable | Yes |
| bulb avg life | 60,000 |
| voltage | 120.00V |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Damp |
| type | Ceiling Mount |
| finish | Black |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Coastal Black |
| manufacturer glass | Opal Glass (GG) |
| canopy | 14.5" OD |
| delivered lumens | 1365.00lm |
| width | 14.50in |
| height | 4.70in |
| length | 14.50in |
| SKU | HUBF-365650-SKT-80-GG0218 |