Description
One Light Outdoor Wall Sconce from the Province collection in Coastal Dark Smoke finish
A gently curved glass oval rests within a framework of metal to create the tastefully understated design for our large Province Outdoor Sconce. Handcrafted by the artisans here at our Vermont forge, each piece is unique.
A gently curved glass oval rests within a framework of metal to create the tastefully understated design for our large Province Outdoor Sconce. Handcrafted by the artisans here at our Vermont forge, each piece is unique.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Province |
| weight | 9.20lb |
| extension | 7.10in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| material | 305655 |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Wall Mount |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Coastal Dark Smoke |
| manufacturer glass | Opal Glass (GG) |
| mounting height | 10.80in |
| canopy | 4.5"x7.3" |
| width | 10.20in |
| height | 15.40in |
| SKU | HUBF-305655-SKT-77-GG0387 |