Description
One Light Outdoor Wall Sconce from the Province collection in Coastal Bronze finish
A gently curved glass oval rests within a framework of metal to create a tastefully understated design for our Province Outdoor Sconce. Handcrafted by the artisans here at our Vermont forge, each piece is unique.
A gently curved glass oval rests within a framework of metal to create a tastefully understated design for our Province Outdoor Sconce. Handcrafted by the artisans here at our Vermont forge, each piece is unique.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Province |
| weight | 5.40lb |
| extension | 6.00in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A15 |
| bulb base | Medium |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| material | 305650 |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Wall Mount |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Coastal Bronze |
| manufacturer glass | Opal Glass (GG) |
| mounting height | 7.60in |
| canopy | 4.5"x7.3" |
| width | 8.50in |
| height | 12.20in |
| SKU | HUBF-305650-SKT-75-GG0366 |