Description
One Light Outdoor Wall Sconce from the Polaris collection in Coastal Burnished Steel finish
The Polaris Outdoor Medium Sconce is perfect for welcoming guests or lighting expanded outdoor living spaces like porches and lounges, as well as outdoor kitchen areas. Functional light combines with versatile style. The 2021 Polaris Outdoor Collection also includes a dining pendant, semi-flush and two sizes of wall sconces. Offered in a choice of robust Coastal Outdoor Finishes.
The Polaris Outdoor Medium Sconce is perfect for welcoming guests or lighting expanded outdoor living spaces like porches and lounges, as well as outdoor kitchen areas. Functional light combines with versatile style. The 2021 Polaris Outdoor Collection also includes a dining pendant, semi-flush and two sizes of wall sconces. Offered in a choice of robust Coastal Outdoor Finishes.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Polaris |
| weight | 6.20lb |
| extension | 8.50in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| light source | Incandescent |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Wall Mount |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Transitional |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Coastal Burnished Steel |
| manufacturer glass | Clear Glass (ZM) |
| mounting height | 10.60in |
| canopy | 5"x6.5" |
| width | 5.40in |
| height | 13.90in |
| SKU | HUBF-304852-SKT-78-72-ZM0093 |