Description
Four Light Outdoor Pendant from the Polaris collection in Coastal Dark Smoke finish
New for 2021, the Polaris Outdoor Collection includes everything needed for outdoor living. This Polaris 4-Light Pendant features perpendicular aluminum bars that suspend 4 glass shades, each with an inner rectangular mesh tube that surrounds the lighting element. Stem Kit included. Ideal for lounge or dining areas, the Polaris Outdoor 4-Light Pendant offers substantial light in addition to style to any space. Also available as a post light, semi-flush and two sizes of wall sconces for a warm welcome.
New for 2021, the Polaris Outdoor Collection includes everything needed for outdoor living. This Polaris 4-Light Pendant features perpendicular aluminum bars that suspend 4 glass shades, each with an inner rectangular mesh tube that surrounds the lighting element. Stem Kit included. Ideal for lounge or dining areas, the Polaris Outdoor 4-Light Pendant offers substantial light in addition to style to any space. Also available as a post light, semi-flush and two sizes of wall sconces for a warm welcome.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Polaris |
| weight | 20.20lb |
| number of bulbs | 4 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| light source | Incandescent |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Damp |
| type | Chandeliers |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Coastal Dark Smoke |
| manufacturer glass | Clear Glass (ZM) |
| wire | 120" |
| canopy | 5.5``D |
| width | 32.20in |
| height | 13.40in |
| length | 32.20in |
| SKU | HUBF-364213-SKT-MULT-77-72-ZM0093 |