Description
One Light Outdoor Wall Sconce from the Meridian collection in Coastal Black finish
There's something to be said about the welcoming glow of a light on a dark night. Our large, artfully handcrafted Meridian Outdoor Sconce says it well. Metal bands encircle contemporary seeded glass that in turn, surrounds an opaque glass housing the light.
There's something to be said about the welcoming glow of a light on a dark night. Our large, artfully handcrafted Meridian Outdoor Sconce says it well. Metal bands encircle contemporary seeded glass that in turn, surrounds an opaque glass housing the light.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Meridian |
| weight | 12.25lb |
| extension | 10.90in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| color temp | 2700K |
| cri | 80 |
| dimmable | Yes |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Wall Mount |
| finish | Black |
| style | Transitional |
| glass | Clear Seedy |
| manufacturer finish | Coastal Black |
| manufacturer glass | Seeded Glass with Opal Diffuser (ZS) |
| mounting height | 10.20in |
| canopy | 11"x8" |
| width | 9.40in |
| height | 15.70in |
| SKU | HUBF-305615-SKT-80-ZS0283 |