Description
One Light Outdoor Post Mount from the Meridian collection in Coastal Dark Smoke finish
There's something to be said about the welcoming glow of a light as one pulls up to business or returns home on a dark night. There's more to be said when that warm glow comes from our artfully handcrafted Meridian outdoor post light.
There's something to be said about the welcoming glow of a light as one pulls up to business or returns home on a dark night. There's more to be said when that warm glow comes from our artfully handcrafted Meridian outdoor post light.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Meridian |
| weight | 12.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| material | 345610 |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Post/Pier Head |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | Clear Seedy |
| manufacturer finish | Coastal Dark Smoke |
| manufacturer glass | Seeded Glass with Opal Diffuser (ZS) |
| mounting height | 2012.00in |
| width | 9.70in |
| height | 14.40in |
| length | 9.70in |
| SKU | HUBF-345610-SKT-77-ZS0283 |