Description
One Light Outdoor Ceiling Fixture from the Meridian collection in Coastal Dark Smoke finish
There's something to be said about the welcoming glow of a light as one pulls up to business or returns home on a dark night. There's more to be said when that warm glow comes from our large, artfully handcrafted Meridian pendant.
There's something to be said about the welcoming glow of a light as one pulls up to business or returns home on a dark night. There's more to be said when that warm glow comes from our large, artfully handcrafted Meridian pendant.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Meridian |
| weight | 10.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| light source | Incandescent |
| color temp | 2700K |
| cri | 80 |
| dimmable | Yes |
| voltage | 120.00V |
| material | 365615 |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Damp |
| type | Hanging |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Traditional |
| glass | Clear Seedy |
| manufacturer finish | Coastal Dark Smoke |
| manufacturer glass | Seeded Glass with Opal Diffuser (ZS) |
| chain | 12" |
| wire | 11.5` |
| mounting height | 2010.00in |
| canopy | 5.3" SQ |
| width | 9.70in |
| height | 15.70in |
| length | 9.70in |
| SKU | HUBF-365615-SKT-77-ZS0283 |