Description
LED Outdoor Ceiling Fixture from the Mason collection in Coastal Bronze finish
Our steampunk version of a traditional lantern is bold and striking. Our Mason Pendant shows off a mix of high-end craftsmanship, from the thick blown-glass bell to the metallic curves of the hood, to the details of the riveted collar - this has it all.
Our steampunk version of a traditional lantern is bold and striking. Our Mason Pendant shows off a mix of high-end craftsmanship, from the thick blown-glass bell to the metallic curves of the hood, to the details of the riveted collar - this has it all.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Mason |
| weight | 6.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 7.00W |
| bulb type | G9 |
| bulb base | G9 |
| light source | LED |
| voltage | 120.00V |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Damp |
| type | Hanging |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Traditional |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Coastal Bronze |
| manufacturer glass | Clear Glass (ZM) |
| chain | 12" |
| wire | 12` |
| canopy | 5.3" SQ |
| width | 8.20in |
| height | 10.60in |
| length | 8.20in |
| SKU | HUBF-363003-SKT-75-ZM0448 |