Description
Two Light Outdoor Wall Sconce from the Kingston collection in Coastal Bronze finish
Part of the 2021 Kingston Outdoor Collection, the Kingston Outdoor Large Sconce complements the family with 2 candelabra lights to welcome guests and family. The Kingston Collection blends crisp architectural elements and candelabra lighting with a large rectangular blown glass that forms a versatile look on numerous home styles.This difficult to produce glass highlights the organic nature that clear glass can have with its subtle variations of thickness and patterns. The accent reflector plate behind each candelabra adds both a traditional element and a splash of contrast as it is available in our Vintage Platinum and Soft Gold finishes. Also offered as a 1-light, medium version.
Part of the 2021 Kingston Outdoor Collection, the Kingston Outdoor Large Sconce complements the family with 2 candelabra lights to welcome guests and family. The Kingston Collection blends crisp architectural elements and candelabra lighting with a large rectangular blown glass that forms a versatile look on numerous home styles.This difficult to produce glass highlights the organic nature that clear glass can have with its subtle variations of thickness and patterns. The accent reflector plate behind each candelabra adds both a traditional element and a splash of contrast as it is available in our Vintage Platinum and Soft Gold finishes. Also offered as a 1-light, medium version.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Kingston |
| weight | 16.00lb |
| extension | 10.20in |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | Candelabra |
| bulb base | Candelabra |
| light source | Incandescent |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Wall Mt./Flush |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Coastal Bronze |
| manufacturer glass | Clear Glass (ZM) |
| mounting height | 9.10in |
| canopy | 5"x14.5" |
| width | 10.00in |
| height | 14.80in |
| SKU | HUBF-304842-SKT-75-81-ZM0084 |