Description
One Light Outdoor Wall Sconce from the Hood collection in Coastal Black finish
Words can't do this Dark Sky-certified outdoor sconce justice. How would you describe a design that uses a handcrafted metal hood over an elegant metal shade that delivers a visual balance bordering on perfection? Maybe words can do it justice. The picture helps too.
Words can't do this Dark Sky-certified outdoor sconce justice. How would you describe a design that uses a handcrafted metal hood over an elegant metal shade that delivers a visual balance bordering on perfection? Maybe words can do it justice. The picture helps too.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Hood |
| weight | 3.00lb |
| extension | 9.60in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | A15 |
| bulb base | Medium |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| dark sky | Yes |
| type | Wall Mount |
| finish | Black |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Black |
| manufacturer finish | Coastal Black |
| mounting height | 3.80in |
| canopy | 5"x6" |
| width | 7.90in |
| height | 6.80in |
| SKU | HUBF-306563-SKT-80 |