Description
Four Light Outdoor Pendant from the Henry collection in Coastal Bronze finish
The Henry Outdoor 4-Light Pendant joins the ever-growing Henry Collection. Ideal for outdoor dining or lounge areas, this 4-Light Pendant in a cross-pattern adds both design and functional lighting to expanded living spaces. Made of aluminum and available in a choice of robust Coastal Outdoor Finishes. Stem Kit included.
The Henry Outdoor 4-Light Pendant joins the ever-growing Henry Collection. Ideal for outdoor dining or lounge areas, this 4-Light Pendant in a cross-pattern adds both design and functional lighting to expanded living spaces. Made of aluminum and available in a choice of robust Coastal Outdoor Finishes. Stem Kit included.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Henry |
| weight | 9.50lb |
| number of bulbs | 4 |
| bulb wattage | 7.00W |
| bulb type | Par20 |
| bulb base | Medium |
| light source | Incandescent |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Damp |
| type | Chandeliers |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | Amber/Brown |
| manufacturer finish | Coastal Bronze |
| wire | 120" |
| canopy | 5.0" |
| width | 36.00in |
| height | 8.20in |
| length | 36.00in |
| SKU | HUBF-364210-SKT-MULT-75 |