Description
Two Light Outdoor Wall Sconce from the Gallery collection in Oil Rubbed Bronze finish
A contemporary exterior wall mount in a more petite version, the Gallery Small Outdoor Sconce's original design was conceived by HF co-founder George Chandler. It features clean lines and a geometric, prismatic shape for an architectural look. Its striking vertical stripe of light creates an elegant first impression.
A contemporary exterior wall mount in a more petite version, the Gallery Small Outdoor Sconce's original design was conceived by HF co-founder George Chandler. It features clean lines and a geometric, prismatic shape for an architectural look. Its striking vertical stripe of light creates an elegant first impression.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Gallery |
| weight | 7.60lb |
| extension | 4.10in |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 50.00W |
| bulb type | MR16 |
| bulb base | GU10 |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Sconces |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Contemporary Modern |
| glass | White |
| manufacturer finish | Oil Rubbed Bronze |
| manufacturer glass | White Acrylic (ZZ) |
| canopy | 5"x23.1" |
| width | 5.50in |
| height | 24.30in |
| SKU | HUBF-307650-SKT-14-ZZ0202 |