Description
Two Light Outdoor Wall Sconce from the Gallery collection in Coastal Dark Smoke finish
A prismatic, wedge shape, this contemporary outdoor wall mount Gallery Outdoor Sconce is an update of an original design by HF's Founder George Chandler. It features clean lines and a geometric and architectural look with a striking, vertical light, creating a sophisticated first impression.
A prismatic, wedge shape, this contemporary outdoor wall mount Gallery Outdoor Sconce is an update of an original design by HF's Founder George Chandler. It features clean lines and a geometric and architectural look with a striking, vertical light, creating a sophisticated first impression.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Gallery |
| weight | 10.60lb |
| extension | 4.10in |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 50.00W |
| bulb type | MR16 |
| bulb base | GU10 |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Sconces |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Contemporary Modern |
| glass | White |
| manufacturer finish | Coastal Dark Smoke |
| manufacturer glass | White Acrylic (ZZ) |
| canopy | 5.1"x34.6" |
| width | 5.50in |
| height | 35.90in |
| SKU | HUBF-307651-SKT-77-ZZ0198 |