Description
Two Light Outdoor Wall Sconce from the Gallery collection in Coastal Black finish
This update of an original design by Hubbardton Forge's founder George Chandler, the Gallery Large Outdoor Sconce is a prismatic shape, contemporary outdoor wall mount with clean lines and a geometric and architectural look with a striking, centered, vertical light for great effect. Its grand scale makes it perfect for large homes or commercial buildings that are seeking to create a sophisticated first impression for guests.
This update of an original design by Hubbardton Forge's founder George Chandler, the Gallery Large Outdoor Sconce is a prismatic shape, contemporary outdoor wall mount with clean lines and a geometric and architectural look with a striking, centered, vertical light for great effect. Its grand scale makes it perfect for large homes or commercial buildings that are seeking to create a sophisticated first impression for guests.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Gallery |
| weight | 17.00lb |
| extension | 4.10in |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 50.00W |
| bulb type | MR16 |
| bulb base | GU10 |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Sconces |
| finish | Black |
| style | Contemporary Modern |
| glass | White |
| manufacturer finish | Coastal Black |
| manufacturer glass | White Acrylic (ZZ) |
| canopy | 5"x58.2" |
| width | 5.50in |
| height | 59.50in |
| SKU | HUBF-307653-SKT-80-ZZ0209 |