Description
One Light Outdoor Wall Sconce from the Fuse collection in Coastal Bronze finish
Industrial elegance best-describes the meeting of metal and glass in our large Fuse Outdoor Sconce. Delicate double glass is bookended by sturdy metal bars. Handcrafted by the artisans here at our Vermont forge, each piece is unique.
Industrial elegance best-describes the meeting of metal and glass in our large Fuse Outdoor Sconce. Delicate double glass is bookended by sturdy metal bars. Handcrafted by the artisans here at our Vermont forge, each piece is unique.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Fuse |
| weight | 10.00lb |
| extension | 6.40in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | BT15 |
| bulb base | Medium |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| material | 306455 |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Sconces |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Coastal Bronze |
| manufacturer glass | Clear Glass (ZM) |
| mounting height | 10.10in |
| canopy | 4.6"x21" |
| width | 4.60in |
| height | 21.00in |
| SKU | HUBF-306455-SKT-75-ZM0390 |