Description
One Light Outdoor Wall Sconce from the Flux collection in Coastal Black finish
Don't be surprised if people stop to stare at the Flux Outdoor Wall Sconce - with the fine, handcrafted curves giving the illusion of movement and a hidden source of light. Shaped by our Vermont artisans.
Don't be surprised if people stop to stare at the Flux Outdoor Wall Sconce - with the fine, handcrafted curves giving the illusion of movement and a hidden source of light. Shaped by our Vermont artisans.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Flux |
| weight | 5.20lb |
| extension | 4.00in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 50.00W |
| bulb type | MR16 reflector |
| bulb base | GU10 |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| ada | Yes |
| dark sky | Yes |
| type | Wall Mt./Flush |
| finish | Black |
| style | Contemporary Modern |
| manufacturer finish | Coastal Black |
| mounting height | 11.70in |
| canopy | 5"x23.4" |
| width | 5.00in |
| height | 23.40in |
| SKU | HUBF-303090-SKT-80 |