Description
One Light Outdoor Semi-Flush Mount from the Fairwinds collection in Coastal Natural Iron finish
This outdoor ceiling fixture feature the hallmark inner, shaped aluminum structure of the Fairwinds Outdoor Collection. The Fairwinds Outdoor Semi-Flush is available in a choice of robust Coastal Outdoor Finishes.
This outdoor ceiling fixture feature the hallmark inner, shaped aluminum structure of the Fairwinds Outdoor Collection. The Fairwinds Outdoor Semi-Flush is available in a choice of robust Coastal Outdoor Finishes.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Fairwinds |
| weight | 2.40lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Damp |
| type | Ceiling Mount |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Coastal Natural Iron |
| manufacturer glass | Clear Glass (ZM) |
| canopy | 5.0``OD |
| width | 7.00in |
| height | 10.90in |
| length | 7.00in |
| SKU | HUBF-352551-SKT-20-ZM0723 |