Description
One Light Outdoor Semi-Flush Mount from the Fairwinds collection in Coastal Black finish
This outdoor ceiling fixture feature the hallmark inner, shaped aluminum structure of the Fairwinds Outdoor Collection. The Fairwinds Outdoor Semi-Flush is available in a choice of robust Coastal Outdoor Finishes.
This outdoor ceiling fixture feature the hallmark inner, shaped aluminum structure of the Fairwinds Outdoor Collection. The Fairwinds Outdoor Semi-Flush is available in a choice of robust Coastal Outdoor Finishes.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Fairwinds |
| weight | 2.40lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Damp |
| type | Ceiling Mount |
| finish | Black |
| style | Transitional |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Coastal Black |
| manufacturer glass | Clear Glass (ZM) |
| canopy | 5.0``OD |
| width | 7.00in |
| height | 10.90in |
| length | 7.00in |
| SKU | HUBF-352551-SKT-80-ZM0723 |