Description
One Light Outdoor Post Mount from the Fairwinds collection in Coastal Bronze finish
The Fairwinds XL Outdoor Post Light is perfectly suited to driveways, walking paths and strategically placed landscape venues, adding safety for visitors. An inner hand-shaped, slightly curved open aluminum structure surrounds the light and is encased in an extra-large, substantial clear glass shade. Available in a choice of robust Coastal Outdoor Finishes.
The Fairwinds XL Outdoor Post Light is perfectly suited to driveways, walking paths and strategically placed landscape venues, adding safety for visitors. An inner hand-shaped, slightly curved open aluminum structure surrounds the light and is encased in an extra-large, substantial clear glass shade. Available in a choice of robust Coastal Outdoor Finishes.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Fairwinds |
| weight | 7.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Post/Pier Head |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Coastal Bronze |
| manufacturer glass | Clear Glass (ZM) |
| width | 12.00in |
| height | 18.40in |
| length | 12.00in |
| SKU | HUBF-342554-SKT-75-ZM0746 |