Description
One Light Outdoor Wall Sconce from the Erlenmeyer collection in Coastal Oil Rubbed Bronze finish
Our Erlenmeyer Large Outdoor Sconce is a tribute to nautical lanterns found throughout New England. A sturdy metal cage protects the thick glass flask. Available in your choice of Coastal Outdoor Finishes, this versatile sconce welcomes you with an updated look on a design classic.
Our Erlenmeyer Large Outdoor Sconce is a tribute to nautical lanterns found throughout New England. A sturdy metal cage protects the thick glass flask. Available in your choice of Coastal Outdoor Finishes, this versatile sconce welcomes you with an updated look on a design classic.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Erlenmeyer |
| weight | 10.00lb |
| extension | 12.60in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Wall Mount |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Coastal Oil Rubbed Bronze |
| manufacturer glass | Clear Glass (ZM) |
| mounting height | 13.60in |
| canopy | 5"x5.5" |
| width | 12.10in |
| height | 16.40in |
| SKU | HUBF-307720-SKT-14-ZM0467 |