Description
One Light Outdoor Wall Sconce from the Erlenmeyer collection in Coastal Black finish
Inspired by the flat-bottomed Erlenmeyer flask, our outdoor sconce provides the catalyst for your design chemistry. The thick, clear blown-glass flask is encircled by a metal collar which is in turn, embedded in a metal plate.
Inspired by the flat-bottomed Erlenmeyer flask, our outdoor sconce provides the catalyst for your design chemistry. The thick, clear blown-glass flask is encircled by a metal collar which is in turn, embedded in a metal plate.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Erlenmeyer |
| weight | 4.00lb |
| extension | 4.70in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | G9 |
| bulb base | G9 |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Wall Mount |
| finish | Black |
| style | Transitional |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Coastal Black |
| manufacturer glass | Clear Glass (ZM) |
| mounting height | 4.90in |
| canopy | 5"x9.9" |
| width | 5.00in |
| height | 11.20in |
| SKU | HUBF-307715-SKT-80-ZM0349 |