Description
One Light Outdoor Semi-Flush Mount from the Erlenmeyer collection in Coastal Burnished Steel finish
Nautical lanterns found on coastlines throughout New England were the inspiration for our versatile Erlenmeyer Outdoor Semi-Flush, featuring a thick glass flask protected by a sturdy metal cage.
Nautical lanterns found on coastlines throughout New England were the inspiration for our versatile Erlenmeyer Outdoor Semi-Flush, featuring a thick glass flask protected by a sturdy metal cage.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Erlenmeyer |
| weight | 9.40lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Damp |
| type | Ceiling Mount |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Coastal Burnished Steel |
| manufacturer glass | Clear Glass (ZM) |
| canopy | 4.6" OD |
| width | 12.10in |
| height | 16.30in |
| length | 12.10in |
| SKU | HUBF-356015-SKT-78-ZM0467 |