Description
One Light Outdoor Post Mount from the Erlenmeyer collection in Coastal Black finish
Giving tribute to nautical lanterns found throughout the Northeastern United States, the Erlenmeyer Outdoor Post Light welcomes you with a thick glass flask protected by a sturdy metal cagean updated look on a design classic.
Giving tribute to nautical lanterns found throughout the Northeastern United States, the Erlenmeyer Outdoor Post Light welcomes you with a thick glass flask protected by a sturdy metal cagean updated look on a design classic.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Erlenmeyer |
| weight | 10.20lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Post/Pier Head |
| finish | Black |
| style | Transitional |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Coastal Black |
| manufacturer glass | Clear Glass (ZM) |
| width | 12.10in |
| height | 17.10in |
| length | 12.10in |
| SKU | HUBF-347295-SKT-80-ZM0467 |