Description
One Light Outdoor Pendant from the Erlenmeyer collection in Coastal Black finish
Inspired by nautical lanterns found on coastlines throughout New England, our chain hung Erlenmeyer Outdoor Pendant features a thick glass flask protected by a sturdy metal cage, providing a warm welcome in an entryway
Inspired by nautical lanterns found on coastlines throughout New England, our chain hung Erlenmeyer Outdoor Pendant features a thick glass flask protected by a sturdy metal cage, providing a warm welcome in an entryway
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Erlenmeyer |
| weight | 10.20lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Damp |
| type | Hanging |
| finish | Black |
| style | Transitional |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Coastal Black |
| manufacturer glass | Clear Glass (ZM) |
| chain | 12" |
| wire | 7` |
| canopy | 4.6" OD |
| width | 12.10in |
| height | 16.90in |
| length | 12.10in |
| SKU | HUBF-356010-SKT-80-ZM0467 |