Description
Six Light Outdoor Pendant from the Divergence collection in Coastal Bronze finish
The Divergence Outdoor Living Pendant pulls together a space's focal point. Use of either frosted globe or Edison tube bulbs provides distinctly different looks, shifting the look from contemporary toward industrial. Available in your choice of Coastal Outdoor Finish.
The Divergence Outdoor Living Pendant pulls together a space's focal point. Use of either frosted globe or Edison tube bulbs provides distinctly different looks, shifting the look from contemporary toward industrial. Available in your choice of Coastal Outdoor Finish.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Divergence |
| weight | 6.00lb |
| number of bulbs | 6 |
| bulb base | Medium |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Damp |
| type | Hanging |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Contemporary Modern |
| manufacturer finish | Coastal Bronze |
| canopy | 5.5" OD |
| width | 54.20in |
| height | 27.80in |
| length | 54.20in |
| SKU | HUBF-362015-SKT-STND-75 |