Description
One Light Outdoor Post Mount from the Cela collection in Coastal Black finish
Greet guests with lighting that enhances their safe footing with functional outdoor lighting. The Cela Outdoor Post Light is a contemporary re-design of a classic lantern. A strong, geometric aluminum frame holds a well-proportaioned cylinder of blown glass within. A great first impression, and for garden or recreational pathways, the Cela will provide light that is both protective and welcoming. Available in 6 Coastal Outdoor Finishes.
Greet guests with lighting that enhances their safe footing with functional outdoor lighting. The Cela Outdoor Post Light is a contemporary re-design of a classic lantern. A strong, geometric aluminum frame holds a well-proportaioned cylinder of blown glass within. A great first impression, and for garden or recreational pathways, the Cela will provide light that is both protective and welcoming. Available in 6 Coastal Outdoor Finishes.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Cela |
| weight | 7.60lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Post/Pier Head |
| finish | Black |
| style | Traditional |
| glass | Opal |
| manufacturer finish | Coastal Black |
| manufacturer glass | Opal Glass (GG) |
| width | 8.00in |
| height | 18.60in |
| length | 8.00in |
| SKU | HUBF-342021-SKT-80-GG0732 |