Description
One Light Outdoor Lantern from the Cela collection in Coastal Natural Iron finish
The Cela Outdoor Lantern is a contemporary pendant design that will add a touch of elegance to any space. The strong rectilinear lines of the aluminum frame hold a well-proportioned cylinder of blown glass. This chain-hung ceiling pendant is perfect for outdoor spaces and is offered in any of six Coastal Outdoor Finishes.
The Cela Outdoor Lantern is a contemporary pendant design that will add a touch of elegance to any space. The strong rectilinear lines of the aluminum frame hold a well-proportioned cylinder of blown glass. This chain-hung ceiling pendant is perfect for outdoor spaces and is offered in any of six Coastal Outdoor Finishes.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Cela |
| weight | 4.60lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Damp |
| type | Hanging |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Coastal Natural Iron |
| manufacturer glass | Opal Glass (GG) |
| chain | 12" |
| wire | 60" |
| canopy | 5.3" x 5.3" |
| width | 6.20in |
| height | 14.10in |
| length | 6.20in |
| SKU | HUBF-362021-SKT-20-GG0730 |