Description
One Light Outdoor Lantern from the Cela collection in Coastal Burnished Steel finish
The Cela Large Outdoor Lantern is a modern interpretation of the classic lantern. The strong rectilinear lines of the aluminum frame hold a well-proportioned cylinder of blown glass, chain-hung ceiling pendant. The Cela design is a perfect addition to any outdoor space, or even as a stylish indoor fixture. Available in any of our six Coastal Outdoor Finishes.
The Cela Large Outdoor Lantern is a modern interpretation of the classic lantern. The strong rectilinear lines of the aluminum frame hold a well-proportioned cylinder of blown glass, chain-hung ceiling pendant. The Cela design is a perfect addition to any outdoor space, or even as a stylish indoor fixture. Available in any of our six Coastal Outdoor Finishes.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Cela |
| weight | 7.20lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Damp |
| type | Hanging |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Traditional |
| glass | Opal |
| manufacturer finish | Coastal Burnished Steel |
| manufacturer glass | Opal Glass (GG) |
| chain | 12" |
| wire | 60" |
| canopy | 5.3" x 5.3" |
| width | 8.00in |
| height | 17.40in |
| length | 8.00in |
| SKU | HUBF-362023-SKT-78-GG0731 |