Description
One Light Outdoor Post Mount from the Beacon Hall collection in Coastal Black finish
Inspired by the coach lanterns of the early 19th century, this outdoor post light will provide a warm, welcoming glow for modern-day travelers. Our elegant design delivers traditional style with a modern twist.
Inspired by the coach lanterns of the early 19th century, this outdoor post light will provide a warm, welcoming glow for modern-day travelers. Our elegant design delivers traditional style with a modern twist.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Beacon Hall |
| weight | 15.50lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| color temp | 2700K |
| cri | 80 |
| dimmable | Yes |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Post/Pier Head |
| finish | Black |
| style | Transitional |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Coastal Black |
| manufacturer glass | Clear Glass with Opal Diffuser (ZU) |
| width | 12.10in |
| height | 18.10in |
| length | 12.10in |
| SKU | HUBF-344820-SKT-80-ZU0287 |