Description
One Light Outdoor Wall Sconce from the Banded collection in Coastal Oil Rubbed Bronze finish
A clean, sleek design that evokes dreams of the Far East is the hallmark of our Banded Collection. True to name, two handcrafted metal bands, intersected by a bold bar, encircle the glass and fasten to the mounting plate, with glass resting in and capped by plates.
A clean, sleek design that evokes dreams of the Far East is the hallmark of our Banded Collection. True to name, two handcrafted metal bands, intersected by a bold bar, encircle the glass and fasten to the mounting plate, with glass resting in and capped by plates.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Banded |
| weight | 9.00lb |
| extension | 7.90in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| color temp | 2700K |
| cri | 80 |
| dimmable | Yes |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Wall Mt./Flush |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Coastal Oil Rubbed Bronze |
| manufacturer glass | Opal Glass (GG) |
| mounting height | 10.20in |
| canopy | 20.3"x8.2" |
| width | 9.40in |
| height | 20.30in |
| SKU | HUBF-305994-SKT-14-GG0037 |