Description
One Light Outdoor Wall Sconce from the Banded collection in Coastal Natural Iron finish
A clean, sleek design that evokes dreams of the Far East is the hallmark of our Banded Collection. True to the collection's name, two handcrafted metal bands, intersected by a bold, vertical bar, encircle the glass and fasten to an aluminum mounting plate.
A clean, sleek design that evokes dreams of the Far East is the hallmark of our Banded Collection. True to the collection's name, two handcrafted metal bands, intersected by a bold, vertical bar, encircle the glass and fasten to an aluminum mounting plate.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Banded |
| weight | 6.50lb |
| extension | 6.50in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 150.00W |
| bulb base | Medium |
| light source | Incandescent |
| color temp | 2700K |
| cri | 80 |
| dimmable | Yes |
| voltage | 120.00V |
| notes | Outdoor sconces with glass options: Banded aluminum |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Wall Mt./Flush |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Transitional |
| glass | Opal |
| manufacturer finish | Coastal Natural Iron |
| manufacturer glass | Opal Glass (GG) |
| mounting height | 10.40in |
| canopy | 20.8"x7.8" |
| width | 7.80in |
| height | 20.80in |
| SKU | HUBF-305894-SKT-20-GG0037 |