Description
One Light Outdoor Wall Sconce from the Banded collection in Coastal Dark Smoke finish
A clean, sleek design that evokes dreams of the Far East is the hallmark of our Banded Collection. True to name, our Grande-Sized Outdoor Sconce has two handcrafted metal bands, intersected by a vertical bar, circling the glass and fastening to the mounting plate.
A clean, sleek design that evokes dreams of the Far East is the hallmark of our Banded Collection. True to name, our Grande-Sized Outdoor Sconce has two handcrafted metal bands, intersected by a vertical bar, circling the glass and fastening to the mounting plate.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Banded |
| weight | 18.80lb |
| extension | 8.10in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| light source | Incandescent |
| color temp | 2700K |
| cri | 80 |
| dimmable | Yes |
| voltage | 120.00V |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Wall Mt./Flush |
| finish | Gray |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Coastal Dark Smoke |
| manufacturer glass | Opal Glass (GG) |
| mounting height | 12.90in |
| canopy | 25.9"x9.9" |
| width | 9.90in |
| height | 25.90in |
| SKU | HUBF-305895-SKT-77-GG0240 |