Description
One Light Outdoor Post Mount from the Banded collection in Coastal Black finish
A clean, sleek design that evokes dreams of the Far East is the hallmark of our Banded Collection. True to name, two handcrafted metal bands connected by four aluminum bars rising up through square metal plates surround the glass.
A clean, sleek design that evokes dreams of the Far East is the hallmark of our Banded Collection. True to name, two handcrafted metal bands connected by four aluminum bars rising up through square metal plates surround the glass.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Banded |
| weight | 10.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 150.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| color temp | 2700K |
| cri | 80 |
| dimmable | Yes |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Post/Pier Head |
| finish | Black |
| style | Contemporary Modern |
| glass | White |
| manufacturer finish | Coastal Black |
| manufacturer glass | Opal Glass (GG) |
| width | 7.25in |
| height | 22.25in |
| length | 7.25in |
| SKU | HUBF-345895-SKT-80-GG0040 |