Description
One Light Outdoor Pier Mount from the Banded collection in Coastal Natural Iron finish
A clean, sleek design that evokes dreams of the Far East is the hallmark of our Banded Collection. True to the collection's name, two handcrafted metal bands and four aluminum bars rising up through two square metal plates surround the glass.
A clean, sleek design that evokes dreams of the Far East is the hallmark of our Banded Collection. True to the collection's name, two handcrafted metal bands and four aluminum bars rising up through two square metal plates surround the glass.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Banded |
| weight | 7.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| light source | Incandescent |
| color temp | 2700K |
| cri | 80 |
| dimmable | Yes |
| voltage | 120.00V |
| notes | Outdoor pier mount with glass options: Banded aluminum with square collar (accepts 2.5Sq post) Post sold separately. |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Post/Pier Head |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Transitional |
| glass | Opal |
| manufacturer finish | Coastal Natural Iron |
| manufacturer glass | Opal Glass (GG) |
| width | 7.30in |
| height | 12.80in |
| length | 7.30in |
| SKU | HUBF-335796-SKT-20-GG0026 |