Description
One Light Outdoor Wall Sconce from the Axis collection in Coastal Oil Rubbed Bronze finish
Our large Axis Outdoor Wall Sconce will help you find your design's center. A handcrafted aluminum arm angles around to clasp the glass from above and below. The contrast of metal against glass provides a dash of sophistication.
Our large Axis Outdoor Wall Sconce will help you find your design's center. A handcrafted aluminum arm angles around to clasp the glass from above and below. The contrast of metal against glass provides a dash of sophistication.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Axis |
| weight | 13.00lb |
| extension | 3.80in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 50.00W |
| bulb type | MR16 |
| bulb base | GU10 |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| ada | Yes |
| type | Wall Mt./Flush |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Coastal Oil Rubbed Bronze |
| manufacturer glass | Clear Glass (ZM) |
| mounting height | 12.00in |
| canopy | 24"x5.5" |
| width | 5.50in |
| height | 24.00in |
| SKU | HUBF-306405-SKT-14-ZM0333 |