Description
One Light Outdoor Wall Sconce from the Axis collection in Coastal Oil Rubbed Bronze finish
Our small Axis Outdoor Wall Sconce will help you find your design's center. A handcrafted aluminum arm angles around to clasp the glass from above and below. The contrast of metal against glass provides a dash of sophistication.
Our small Axis Outdoor Wall Sconce will help you find your design's center. A handcrafted aluminum arm angles around to clasp the glass from above and below. The contrast of metal against glass provides a dash of sophistication.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Axis |
| weight | 6.00lb |
| extension | 2.90in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 40.00W |
| bulb type | G9 |
| bulb base | G9 |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| ada | Yes |
| type | Wall Mt./Flush |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Coastal Oil Rubbed Bronze |
| manufacturer glass | Clear Glass (ZM) |
| mounting height | 7.50in |
| canopy | 15"x4.6" |
| width | 4.60in |
| height | 15.00in |
| SKU | HUBF-306401-SKT-14-ZM0331 |