Description
One Light Outdoor Wall Sconce from the Axis collection in Coastal Black finish
If you need to pull a space's design together, our Axis Outdoor Wall Sconce will help you find your center. A handcrafted aluminum arm angles around to clasp the glass from above and below. The contrast of metal against glass provides a dash of sophistication
If you need to pull a space's design together, our Axis Outdoor Wall Sconce will help you find your center. A handcrafted aluminum arm angles around to clasp the glass from above and below. The contrast of metal against glass provides a dash of sophistication
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Axis |
| weight | 7.00lb |
| extension | 3.30in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | G9 |
| bulb base | G9 |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| ada | Yes |
| type | Wall Mt./Flush |
| finish | Black |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Coastal Black |
| manufacturer glass | Clear Glass (ZM) |
| mounting height | 9.60in |
| canopy | 19"x4.8" |
| width | 4.80in |
| height | 19.00in |
| SKU | HUBF-306403-SKT-80-ZM0332 |