Description
LED Outdoor Wall Sconce from the Axis collection in Coastal Bronze finish
If you need to pull a design together, our small Double Axis LED Outdoor Wall Sconce can deliver the light of inspiration. A single, handcrafted aluminum arm angles around to clasp the glass at either end with a wider band bisecting the center.
If you need to pull a design together, our small Double Axis LED Outdoor Wall Sconce can deliver the light of inspiration. A single, handcrafted aluminum arm angles around to clasp the glass at either end with a wider band bisecting the center.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Axis |
| weight | 11.60lb |
| extension | 3.90in |
| bulbs included | Yes |
| bulb wattage | 10.00W |
| bulb type | LED |
| bulb base | Dedicated LED |
| light source | LED |
| lumens | 1100.00lm |
| color temp | 3000K |
| cri | 85 |
| bulb avg life | 30,000 |
| voltage | 120.00V |
| material | 306415 |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| ada | Yes |
| type | Wall Mt./Flush |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Coastal Bronze |
| manufacturer glass | Clear Glass (ZM) |
| mounting height | 11.80in |
| canopy | 4.6"x23.5" |
| delivered lumens | 400.00lm |
| width | 4.60in |
| height | 23.50in |
| SKU | HUBF-306415-LED-75-ZM0331 |