Description
Four Light Outdoor Post Mount from the Axis collection in Coastal Oil Rubbed Bronze finish
Light your way in grand style. Four handcrafted aluminum bars rise up and around to secure the glass of our large Axis Outdoor Post Light. A metal top plate and banding complete the sophisticated look.
Light your way in grand style. Four handcrafted aluminum bars rise up and around to secure the glass of our large Axis Outdoor Post Light. A metal top plate and banding complete the sophisticated look.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Axis |
| weight | 85.40lb |
| number of bulbs | 4 |
| bulb wattage | 50.00W |
| bulb type | MR16 reflector |
| bulb base | GU10 |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Post/Pier Head |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Coastal Oil Rubbed Bronze |
| manufacturer glass | Clear Glass (ZM) |
| width | 17.00in |
| height | 27.50in |
| length | 17.00in |
| SKU | HUBF-346410-SKT-14-ZM0616 |