Description
One Light Outdoor Post Mount from the Alcove collection in Coastal Burnished Steel finish
Alcove Outdoor Post Light is a clean contemporary design. Its vertical cylinder, either frosted or clear fluted glass, is embraced by two circular bands of hand-shaped aluminum. With 6 coastal outdoor finish options, the Alcove Outdoor Post Light makes a grand first impression welcoming visitors, enhancing safety on pathways, and shedding light on recreational areas.
Alcove Outdoor Post Light is a clean contemporary design. Its vertical cylinder, either frosted or clear fluted glass, is embraced by two circular bands of hand-shaped aluminum. With 6 coastal outdoor finish options, the Alcove Outdoor Post Light makes a grand first impression welcoming visitors, enhancing safety on pathways, and shedding light on recreational areas.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Alcove |
| weight | 5.60lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Post/Pier Head |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Coastal Burnished Steel |
| manufacturer glass | Frosted Glass (FD) |
| width | 7.80in |
| height | 22.40in |
| length | 7.80in |
| SKU | HUBF-342025-SKT-78-FD0745 |