Description
One Light Outdoor Wall Sconce from the Airis collection in Coastal Bronze finish
If you take a quick look, you may be convinced the Airis Outdoor Sconce is rocketing upward. There is an indisputable sense of airiness and movement to the composition and it will give a space a light, unique design element.
If you take a quick look, you may be convinced the Airis Outdoor Sconce is rocketing upward. There is an indisputable sense of airiness and movement to the composition and it will give a space a light, unique design element.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Airis |
| weight | 5.80lb |
| extension | 5.20in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 35.00W |
| bulb type | MR16 reflector |
| bulb base | GU10 |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| dark sky | Yes |
| type | Wall Mt./Flush |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | Clear Seedy |
| manufacturer finish | Coastal Bronze |
| manufacturer glass | Seeded Clear Glass (II) |
| mounting height | 20.90in |
| canopy | 4.5"x4.5" |
| width | 5.00in |
| height | 24.30in |
| SKU | HUBF-307920-SKT-75-II0211 |