Description
One Light Outdoor Wall Sconce from the Airis collection in Coastal Black finish
If you take a quick look, you may be convinced the Airis Outdoor Sconce is rocketing upward. There is an indisputable sense of airiness and movement to the composition and it will give a space a light, unique design element. Shaped at our forge here in Vermont.
If you take a quick look, you may be convinced the Airis Outdoor Sconce is rocketing upward. There is an indisputable sense of airiness and movement to the composition and it will give a space a light, unique design element. Shaped at our forge here in Vermont.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Airis |
| weight | 12.50lb |
| extension | 4.60in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 50.00W |
| bulb type | MR16 reflector |
| bulb base | GU10 |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| dark sky | Yes |
| type | Wall Mt./Flush |
| finish | Black |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Clear Seedy |
| manufacturer finish | Coastal Black |
| manufacturer glass | Seeded Clear Glass (II) |
| mounting height | 16.50in |
| canopy | 6.1"x33" |
| width | 6.80in |
| height | 33.00in |
| SKU | HUBF-307930-SKT-80-II0241 |