Description
One Light Outdoor Wall Sconce from the After Hours collection in Coastal Oil Rubbed Bronze finish
Ideal for a creating a soft mood, our After Hours Outdoor Sconce uses a long narrow glass tube to shield and diffuse the light source. Sculpted metal bands provide support and visual interest. Crafted at our forge here in Vermont, each piece is unique.
Ideal for a creating a soft mood, our After Hours Outdoor Sconce uses a long narrow glass tube to shield and diffuse the light source. Sculpted metal bands provide support and visual interest. Crafted at our forge here in Vermont, each piece is unique.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | After Hours |
| weight | 5.20lb |
| extension | 5.00in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 35.00W |
| bulb type | MR16 reflector |
| bulb base | GU10 |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Wall Mt./Flush |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Coastal Oil Rubbed Bronze |
| manufacturer glass | Opal Glass (GG) |
| mounting height | 9.80in |
| canopy | 15"x5" |
| width | 5.00in |
| height | 20.00in |
| SKU | HUBF-307860-SKT-14-GG0187 |