Description
The Blue Coral Set fools the eye into thinking it was retrieved from the bottom of the sea, but these specimens were fashioned in composite and given a blue finish that looks very real. The coral sculptures sit atop clear acrylic bases to keep the designs light and airy. The nature-inspired accessories would bring the ocean indoors in a seaside residence or any room where colorful accents are desired.
Specifications
| brand | Currey and Company |
| weight | 3.00lb |
| material | Composite/Acrylic |
| type | Statues/Sculptures |
| finish | Two-Tone |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Blue/Clear |
| width | 12.25in |
| height | 14.50in |
| length | 4.00in |
| UPC | 633306054073 |
| SKU | Curr-1200-0797 |