Description
Two Light Wall Sconce from the Emmett collection in Antique Brass finish
Showcasing a set of swirl glass shades in a matte finish that resembles snow marble the Emmett is simple stylish and sophisticated. Each flows into steel cups finished in bronze which brilliantly contrasts with its antique brass steel backplate. A sublime choice for a powder room or modern spaces. Can be installed horizontally or vertically. Damp-rated although limited covered outdoor conditions may affect finish.
Showcasing a set of swirl glass shades in a matte finish that resembles snow marble the Emmett is simple stylish and sophisticated. Each flows into steel cups finished in bronze which brilliantly contrasts with its antique brass steel backplate. A sublime choice for a powder room or modern spaces. Can be installed horizontally or vertically. Damp-rated although limited covered outdoor conditions may affect finish.
Specifications
| brand | Arteriors |
| collection | Emmett |
| weight | 2.50lb |
| extension | 4.00in |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb base | E12 Candelabra |
| voltage | 110.00V |
| material | Steel |
| safety rating | Damp |
| title 20 | Yes |
| type | Double Glass |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Contemporary Modern |
| manufacturer finish | Antique Brass |
| wire | 1` |
| width | 5.00in |
| height | 18.50in |
| UPC | 796505456441 |
| SKU | ART-49670 |